SKU:
70-0142
Sold out
Jaylec - Str 12 Volts 9T, 10Metres Wet Clutch Clark, Hyster Apps
$519.70
$519.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.0kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 20mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 90 x 90mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | |
| Oil Sealed | |
| Series | 10MT |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 11.5kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
