SKU:
70-6047
Sold out
Jaylec - Starter Mitsubishi Galant EA 12 Volts 8Th Tucson 2.7L Fto 1996 - 2003
$385.90
$385.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.2kW |
| Number of Teeth | 8T |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 9mm |
| Flange Diameter | 71mm |
| Mount Hole Center to Center | 98mm |
| Mount Hole Diameter | M10- 11mm |
| Overall Length | 203mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
