SKU:
70-8767G
Sold out
Jaylec - Starter Hino P11C Pc11 Profia
$1,683.10
$1,683.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 6.0kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 47mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 46mm |
| Flange Diameter | 122mm |
| Mount Hole Center to Center | 152 x 146 x 105mm |
| Mount Hole Diameter | 15mm |
| Overall Length | 320mm |
| Oil Sealed | WET CLUTCH |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
