SKU:
70-8497
Sold out
Jaylec - Starter Ford Tractor New 12 Volts 10Th Applications
$618.60
$618.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 2.0kW |
| Number of Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 21mm |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Hole Center to Center | 146 X 103 X 103mm |
| Mount Hole Diameter | 12mm |
| Overall Length | 230mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
