SKU:
70-6597
Sold out
Jaylec - Starter Ford Courier Ranger New 12 Volts 10Th B2500 2.5L Dsl 3.0L
$336.80
$336.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Please check and replace ignition switch prior to fitting new starter motor
The switch is a common failure with intermittent sticking and causing the starter to hold in mesh.
Failure to do this may result in warranty being void.
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 2.2kW |
| Number of Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 32mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 17mm |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Hole Center to Center | 137 x 94 x 75mm |
| Mount Hole Diameter | M10 |
| Overall Length | 227mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- WL8118400 ,
- WL9118400 ,
- WL0218400 ,
- M2T87271 ,
- M002T87271 ,
- M002T87271ZT ,
- M2T87271ZT ,
- 4348654 ,
- XM3411002AA ,
- 3601369 ,
- XM3411002CA ,
- F8RU11000AA
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
