SKU:
70-3522
Sold out
Jaylec - Starter For Nissan Ud Nd6 Ne6 Nd6T New 24 Volts 11Th Dry Clutch
$753.80
$753.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 4.5kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 40mm |
| Flange Diameter | 105mm |
| Mount Hole Center to Center | 133 x 115 x 115mm |
| Mount Hole Diameter | 13mm |
| Overall Length | 295mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
