SKU:
70-1306
Sold out
Jaylec - Starter Bmw 1 3 Series 1.6 2.0L 12V 9Th E81 E83 E87 E91
$290.00
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.4kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 34mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 10mm |
| Flange Diameter | 75mm |
| Mount Hole Center to Center | 105mm |
| Mount Hole Diameter | M10- 10mm |
| Overall Length | 216mm |
| Oil Sealed | |
| Series | PMGR |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- 12417524843
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
