SKU:
70-1765-1
Sold out
Jaylec - Starter 24 Volts Cw 11Th Deutz 0001231007 Man
$561.40
$561.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 4.0kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 30mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 90 x 90mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 315mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- 51262017157
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
