SKU:
70-0055ND-1G
Sold out
Jaylec - Starter 24 Volts 8.9Kw Caterpillar Cummins Suits 12Th
$1,156.00
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 24V |
| Kilowatt | 8.9kW |
| Number of Teeth | 13T |
| Pinion Diameter | 46mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 48mm |
| Flange Diameter | 92mm |
| Mount Hole Center to Center | 146 x 103 x 103mm |
| Mount Hole Diameter | |
| Overall Length | |
| Oil Sealed | WET CLUTCH |
| Series | P8 |
| Ground | INSULATED |
| Housing Index | EXTERNAL |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
