SKU:
70-9036
Sold out
Jaylec - Starter 15Th Briggs Stratton 12-16Hp Applications
$292.30
$292.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | |
| Number of Teeth | 15T |
| Pinion Diameter | 38mm |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | |
| Flange Diameter | |
| Mount Hole Center to Center | 58mm |
| Mount Hole Diameter | 8mm |
| Overall Length | 185mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
