SKU:
70-6600HD
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts Mit Canter 3.9L 4D34-2At Fe FG Series 12 Volts
$683.60
$683.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 2.7kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 17mm |
| Flange Diameter | 60mm |
| Mount Hole Center to Center | 145 x 102 x 58mm |
| Mount Hole Diameter | M12- 13mm |
| Overall Length | 288mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
