SKU:
70-8838
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts Defender 2.5L TDi Td5 2.0Kw 228000-7220 10P0
$575.70
$575.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.8kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 20mm |
| Flange Diameter | 66mm |
| Mount Hole Center to Center | 146 x 105 x 105mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 221mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- NAD101240
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
