SKU:
70-8148-4
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts Briggs Stratton 15Th Wo Long Wood Splitter
$367.70
$367.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 0.6kW |
| Number of Teeth | 15T |
| Pinion Diameter | 37mm |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | 4mm |
| Flange Diameter | 60mm |
| Mount Hole Center to Center | 58mm |
| Mount Hole Diameter | 8mm |
| Overall Length | 205mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 3.5kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
