SKU:
70-6211-3
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 9Th Holden Cruze Trax 1.4L A14Xer A14Net B14Net
$338.40
$338.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.1kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 18mm |
| Flange Diameter | 68mm |
| Mount Hole Center to Center | 105mm |
| Mount Hole Diameter | 8mm |
| Overall Length | 145mm |
| Oil Sealed | |
| Series | PLGR |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 3.5kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
