SKU:
70-5000
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 9T Inertia, Reman Mini, Mg / Mgb Apps 2 Bolt Mount
$461.30
$461.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 0.8kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 45mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Mount Hole Center to Center | 127mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 310mm |
| Oil Sealed | |
| Series | DD |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 5.5kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
