SKU:
70-8583
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 21Th Volvo Xc90 4.4L 2005 - 2011
$450.00
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.2kW |
| Number of Teeth | 21T |
| Pinion Diameter | 59mm |
| Rotation | CCW |
| Pinion at Rest | 35mm |
| Flange Diameter | 61mm |
| Mount Hole Center to Center | 105mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 238mm |
| Oil Sealed | |
| Series | PLGR |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 5.0kg |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
