SKU:
70-1318-1
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 11Th Mini 1.4 1.6L with Start Stop 4 Hole
$492.50
$492.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.7kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 14mm |
| Flange Diameter | 60mm |
| Mount Hole Center to Center | 91mm |
| Mount Hole Diameter | M8, 9mm |
| Overall Length | 228mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) | 4.0kg |
Cross-reference parts
- 12417616698
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
