SKU:
70-0008
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 1.5Kw 10T Cw, Ford V8 302, 351,Replace Clapper
$233.31
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.4kW |
| Number of Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 12mm |
| Flange Diameter | 105mm |
| Mount Hole Center to Center | 135mm |
| Mount Hole Diameter | 10mm- 11mm |
| Overall Length | 228mm |
| Oil Sealed | |
| Series | PMGR |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




