SKU:
70-1027-1
Sold out
Jaylec - Starter 12 V 10T Cw Ford Focus 2.5L T5 2005 - 2007 Volvo C70 S40
$430.50
$430.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.7kW |
| Number of Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 0mm |
| Flange Diameter | 76mm |
| Mount Hole Center to Center | 105mm |
| Mount Hole Diameter | M10 |
| Overall Length | 215mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- 3M5T11000EA ,
- 1374049
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
